Проведення Шевченківських днів у ДНЗ «ВПУ №7 – м. Миколаїв»

 

        

«Благословен той день і час,

Коли прослалась килимами

Земля, яку сходив Тарас

Малими босими ногами…»

 В історії завжди залишаться імена, які з гордістю вимовляє людство, до яких належить й імя великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Весь всій могутній талант він присвятив служінню народові. І сьогодні, живучи у вільній незалежній державі, ми з гордістю згадуємо Великого Кобзаря. Бо він убрав у себе безсмертне дихання душі. Бо він такий великий і незбагненний, як життєдайний дощ, як весняний вітер, як ясне сонце, як щедра рідна земля. З минулого віку й до наших часів, а далі – у майбутнє, у нові віки.

 Україна у долі своїй має такий день – 9 березня. День, який знаменував у історичному розвитку початок нового відліку, день, який явив світові 1814 року Великого сина України, геніального поета і художника, гуманіста – просвітителя і громадського діяча, мислителя і Пророка, полумяного борця за щастя людства.

  

  

 Традиційно березень розпочинається Шевченківськими днями, бо

«Навесні, коли тануть сніги

І на рясті засяє веселка,

Повні сили й нової снаги

                   Ми вшановуємо пам’ять Шевченка».

 У ДНЗ «ВПУ №7 – м. Миколаєва» вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка розпочалося урочистою лінійкою, приуроченій до Дня народження Кобзаря, на якій учні познайомилися із заходами, які проходитимуть в училищі.

 В бібліотеці була організована виставка  «Скарбниця творчості Т. Г. Шевченка», що проходила під девізом «Ми тебе не забули Тарасе», яку із задоволенням відвідали всі учні груп училища. Бібліотекар Мойсеєнко Н. О. ознайомила читачів з новинками книг, а також провела екскурсію до куточка під назвою « І мене в сім’ї великій, сім’ї вольній, новій, не забудьте пам’янути  незлим тихим словом». На інформаційному стенді учні знайшли цікаву інформацію про життя і творчість Т. Г. Шевченка.

 Серед учнів пройшов конкурс малюнків «Шевченківська хата», де всі групи активно прийняли участь в роботі.

 Для учнів груп 133, 134, 326 був проведений лекторій «Шевченко – син українського народу», де познайомилися з цікавими фактами з життя Т. Шевченка, ушанували память Кобзаря.

 Всі класні керівники провели виховну годину «Шевченко і сучасність», присвячену життю і творчості Т. Г. Шевченка. Учні дізналися про невідомі напрями літературної діяльності Кобзаря.

 Бібліотекарем Мойсеєнко Н. О. був проведений літературний аукціон  «Цікаві факти із життя Т. Г. Шевченка». Учні позмагалися між собою на краще знання життєвого і творчого шляху поета, ними були створені творчі роботи, в яких представлено досить цікаву та різноманітну інформацію про невідомі сторінки життя Т. Г. Шевченка. Така робота сприяла розвитку дослідницьким здібностям учнів, розширення їхнього кругозору, поваги до поета.

 Учні відвідали літературну світлицю, де із захопленням слухали розповідь про «Жінок в долі Т. Г. Шевченка».

 В училищі відбувся конкурс стіннівок «Тарас Григорович Шевченко – син українського народу», присвячений 200 – річчю з Дня народження. Всі групи активно прийняли участь.

 Протягом Шевченківських днів на уроках української літератури були проведені бібліографічні хвилинки, присвячені вшануванню життя та творчості Т. Г. Шевченка.

 Дуже цікаво пройшов конкурс виразного читання віршів «Шануємо память Великого Кобзаря» для учнів училища. Всі учасники показали свої здібності у декламуванні віршів. Метою заходу було формування духовної культури, виховання почуття любові та поваги до традицій свого народу, збереження і розвитку інтелектуальних потенціалів. Було визначено найкращого декламатора Шевченківської поезії, кожний учасник отримав номінацію.

 Протягом періоду відбулася підготовка та презентація проекту – конкурсу до 200 – річчя від Дня народження Т. Г. Шевченка – «Шевченківська хата».

 Дуже старанно готувалися учні до КВК «Духовна спадщина українського народу», який відбувся між групами 133 і 231. Захід сприяв вихованню поваги до Шевченківського слова та зацікавленості до детального вивчення його життя і творчості. Під час конкурсу учні розвивали логічне мислення, акторські та ораторські здібності, показали свої знання з мови та літератури. Команда 231 групи стала лідером гри, але треба відзначити команду 133 групи, яка внесла яскравість у проведення заходу. Особлива подяка всім учням команд та їх наставникам, що стали добрими організаторами у підготовці до конкурсу.

    

Завершився місячник лінійкою «Світове значення творчості ім. Т. Г. Шевченка». Учні познайомилися з імям Великого Кобзаря на російській, німецькій, англійській мовах. Нагороджені переможці, учні, які приймали активну участь у заходах. Весь період вшанування памяті Т. Шевченка пройшов на високому рівні, всі групи взяли активну участь у заходах. Була проведена значна робота у підготовці до Шевченківських днів. На відкритих та позакласних заходах використовувалися різні форми проведення: інформаційно-комунікативні технології, інтерактивні методи, що сприяло кращому засвоєнню матеріалу учнями, вихованню поваги до творчості Кобзаря, залучення учнів до глибин Шевченківської мудрості, утвердження його духовних заповідей як важливого чинника Консолідації суспільства серед учнів. Серце кожного учня сповнилося світлими почуттями любові, поваги й безмежної вдячності Великому Кобзареві.

 Да, нелегке життя поета: всього 47 років, а з них 24 у кріпацтві, 10-у царській мудрості. Але воно було подвигом в імя народу. Він був кріпаком і став великим у царстві людської культури. Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх… А найбільший скарб дала по смерті – невмирущу славу… і память про нього.

 Минають роки, спливають століття, а Т. Г. Шевченко залишається жити у памяті кожного українця. Його безсмертне імя, неповторні твори ось уже скільки років живуть у серцях народу, його мріях і сподіваннях, пробуджуючи у людей щирі і благородні почуття.

 І нехай з року в рік, коли дзвінкий березень крокує землею, наша память зігрівається теплими спогадами про геніального українця Т. Г. Шевченка!..

 

Викладач української мови та літератури

Владимирова Ірина Йосипівна